Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Postprandiální glykemie je hladina glukózy v krvi po jídle. Příliš vysoká hladina glukózy v krvi po jídle je jednoznačně významný faktor zvyšující riziko aterosklerózy u diabetiků i nediabetiků. Postprandiální glykemii lze cíleně snižovat konzumací potravin potravin s nižším glykemickým indexem, u diabetiků pak vhodnou léčbou diabetu. Viz také postprandiální, glykemie.

Postprandiální znamená „následující po jídle“. Například postprandiální glykemie je hladina glukózy v krvi po jídle apod. Viz také post-.

Glykemie je koncentrace glukózy v krvi. Normální hodnota glykemie se pohybuje v rozmezí 4–7 mmol/l (nalačno). Vyšší hodnota se označuje jako hyperglykemie, nižší hodnota se označuje jako hypoglykemie. Glykemie je někdy lidově označována jako „krevní cukr“. Viz také -emie, hypoglykemie, hyperglykemie.

Glykemický index (GI) je číslo, které vyjadřuje, jak rychle po konzumaci potraviny s obsahem sacharidů – ať již mono-, oligo- nebo polysacharidů – vzroste glykemie (hladina glukózy v krvi). Čím vyšší je glykemický index dané potraviny, tím rychleji po její konzumaci roste glykemie – a platí to samozřejmě i naopak (tj. u potravin s nízkým glykemickým indexem je nárůst glykemie pozvolný). Například po konzumaci sladkého pečiva hladina glukózy v krvi „vystřelí prudce vzhůru“, zatímco po konzumaci stejného množství sacharidů např. v ovesných vločkách je vzestup glykemie pozvolnější. U glykemického indexu se jako standard pro srovnání používá zvýšení glykemie po konzumaci čisté glukózy. Ta se dostává do krve nejrychleji, způsobí tedy největší „vlnu“ (schematicky znázorněno na obr. 1). Rychlost GI pro glukózu je proto nastavena na hodnotu 100. K této hodnotě se pak vztahují hodnoty zvýšení glykemie způsobené 50 g sacharidů obsažených v dané potravině. Například GI 50 znamená, že zvýšení hladiny glukózy v krvi vyvolané konzumací potraviny s obsahem 50 g sacharidů je o polovinu menší než v případě 50 g glukózy. Nicméně hodnota GI se vždy vztahuje na 50 g sacharidů obsažených v dané potravině a nezohledňuje složení celého jídla. Obrázek 1: Schematické znázornění měnící se glykemie (hladiny glukózy v krvi) v průběhu času po konzumaci potraviny s vysokým glykemickým indexem (znázorněno červeně) a nízkým glykemickým indexem (znázorněno modře). Potravina s vyšší hodnotou glykemického indexu (GI) způsobí větší výkyv glykemie než potravina s nižší hodnotou GI. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain) Obrázek 2: Schematické znázornění skupin potravin s nízkým (vlevo), středně vysokým (uprostřed) a vysokým (vpravo) glykemickým indexem. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také glykemie, glykemická nálož.

Glykemická nálož neboli GL (zkratka pochází z anglického názvu glycaemic load) je číslo, které vyjadřuje, jak konkrétní množství (např. jedna porce) potraviny se známým glykemickým indexem (GI) ovlivní změnu hladiny glukózy v krvi (tedy průběh glykemie). Glykemickou nálož lze vypočítat jako: GL = GI × obsah stravitelných sacharidů v porci potraviny (v gramech) / 100 Důležité je, že glykemická nálož – na rozdíl od glykemického indexu – zohledňuje množství zkonzumované potraviny (typicky jednu porci). Můžeme tak najít potraviny, které mají vysoký glykemický index a nízkou glykemickou nálož. Klasickým příkladem je meloun, neboť většinu jeho hmotnosti tvoří voda: ačkoli jeho glykemický index je vysoký (GI = 72), glykemická nálož je nízká (GL = 3,5), neboť 100 g melounu obsahuje přibližně jen 5 g sacharidů. Obrázek: Schematické znázornění skupin potravin s různě vysokými hodnotami glykemického indexu a glykemické nálože. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také glykemie, glykemický index.

Glykemická odezva na nějakou potravinu (nebo obecně jídlo) je účinek, který má potravina/jídlo na hladinu glukózy v krvi (tzv. glykemii) po konzumaci. Je normální, že hladina glukózy a inzulinu v krvi po jídle vzroste – a pak se během relativně krátké doby opět vrátí na úroveň nalačno. Glykemická odezva je pozorována zejména po konzumaci jídel bohatých na určité sacharidy. Snížení jak velikosti, tak délky trvání vzestupu hladiny glukózy v krvi po jídle je důležité zejména pro diabetiky, ale může být prospěšné i pro běžnou populaci. Bylo vyvinuto několik ukazatelů, které nás informují o vlivu jídla na glykemickou odezvu (a snaží se tento vliv vyčíslit). Těmi nejznámějšími jsou glykemický index (GI) a glykemická nálož (GL). Viz také glykemie, glykemický index, glykemická nálož.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků